Púť k Stolčeku Panny Márie

Stolček Panny Márie   Ako každý rok, aj tento, sa konala malá púť k Stolčeku Panny Márie sa sviatok Sedembolestnej Panny Márie - patrónky Slovenska. Tentokrát to vyšlo priamo na 15. septembra. Pre našich obyvateľov má toto miesto veľmi veľký a hlboký význam. Traduje sa k nemu aj stará legenda, ktorej približné znenie je aj zapísané a rozpráva sa už dlhé roky z generácie na generáciu. Okrem posvätného kameňa sa tam nachádza aj sv. kríž a socha Panny Márie.

     Zraz pútnikov bol pred kostolom sv. Štefana v Smilne, odchádzalo sa o 13.00. Avšak niektorí ľudia sa tam vybrali už skôr, vlastným tempom, keďže toto posvätné miesto sa nachádza hlboko v lese pri Smilnianskom vrchu a cesta k nemu trvá približne 45 -55 minút. Zúčastnil sa aj pán kaplán Dp. Jozef Kacvinský, novokňaz vo farnosti Zborov. Počas cesty sa veriaci pomodlili sv. ruženec, hore pri Stolčeku Panny Márie sa modlila Korunka Božieho milosrdenstva. Celkovo sa zhromaždilo približne 70-80 ľudí, ktorí sa pomodlili aj osobné modlitby a aj takýmto spôsobom posilnili svoju vieru v Boha.
     Púť je tradične spojená aj s opekaním, každý si doniesol to, čo má rád. Na mieste sú k dispozícii aj ohniská, postavené lavičky a stoly. Miesto sa ušlo pre každého. Nálada bola dobrá, ľudia sa navzájom porozprávali, zasmiali a popritom všetkom aspoň na chvíľu zabudli na každodenné povinnosti. Počasie spočiatku prialo, bolo pekne janso a slnečno, ale poobede sa asi na polhodinu spustil aj dážď. Nikomu to však neprekážalo, keďže niektorí už boli o takom čase na ceste domov a tí, čo tam ostali a vyčkali, mohli pokojne pokračovať v opekaní.
     Tento rok to znova dopadlo veľmi dobre a nám len ostáva dúfať, že sa táto naša púť bude opakovať ešte dlhé a dlhé roky.

legenda

                                                                                                                                      [MB]

© 2015 obec Smilno, designIT, s.r.o. a prispievatelia

Ont i ryggen Webdesign, tvorba web stránok