Turistické atrakcie

Turistické atrakcie

     Priamo cez obec Smilno nevedie žiadna oficiálna turistická trasa či chodník. Avšak pre samotných obyvateľov dedina ponúka viacero možností na príjemné prechádzky do prírody, okolitých lúk a lesov. Počas sezóny je obľúbený zber húb, lesného ovocia, plodov či byliniek. Pre miestnych je významným a dôležitým pútnickým miestom Stolček panny Márie, ktorý sa nachádza v lese v Smilnianskom vrchu. Viaže sa k nemu aj pekná a zaujímavá legenda. K tomuto miestu vedie poľná až lesná cesta od cintorína až na kopec v lese. Z neho, z určitého bodu, je v prípade jasného počasia šanca vidieť až na Tatry. Aj na tomto mieste je možnosť na opekanie nad ohniskom.
     V obci sa nachádzajú dva celkom veľké rybníky, vhodné aj na rybolov. Rybársky lístok nie je potrebný. Z obce je pekný pohľad na Zborovský hradný vrch, najstaršiu prírodnú rezerváciu v okrese, na ktorom už dlhé storočia stojí krásny Zborovský hrad. V neďalekej obci Jedlinka sa nachádza drevený gréckokatolícky kostol Ochrany Panny Márie, postavený v roku 1736. 
     Smilno je však významnejšie ako hlavný ťah na štátnu hranicu s Poľskou republikou, čo súvisí tiež so zvýšeným počtom motorkárov a cyklistov. Pre nich sú aj v našej obci vyznačené cyklistické značky a informačné tabuľky.

Cyklotrasa cez obec Smilno

značkaCyklotrasa – je vytýčený smer cykloturistickej značenej cesty, príp. zákres cykloturistickej značenej cesty, chodníka a pod., prechádzajúci okrajom miest, obcami, extravilánom, ktorá vedie po štátnych cestách, účelových komunikáciách, v lesnom, horskom alebo poľnom prostredí. Cyklotrasy na Slovensku sa značia „Jednotným systémom značenia cyklotrás“, ktorý je schválený Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácii, akceptovaný Prezídiom policajného zboru SR.

V okrese Bardejov majú cyklisti k dispozícii viacero možnosti cyklotrás. Pre našu lokalitu je významný tzv. Bardejovský okruh, ktorý začína priamo v centre Bardejova, kde aj končí. Počas jazdy má cyklista možnosť zájsť do obcí mimo hlavnej trasy, to už záleží len na jeho rozhodnutí a času, ktorý si vyhradil. Samotná trasa ponúka, okrem krás okolitej prírody a krajiny, viacero historických, kultúrnych pamiatok, pamätníkov či iných stavieb. Cestou nájdeme tiež miesta, kde sa dá občerstviť, najesť, oddýchnuť si od bicyklovania alebo zájsť niekam bližšie pešo.

     Z mesta Bardejov je potrebné nasmerovať sa na štátnu cestu I. triedy č. 77 cez ulice Slovenská a Duklianska, až sa cyklista dostane von z Bardejova, odkiaľ sa dá na rázcestí odbočiť vľavo do Bardejovských Kúpeľov. Aj samotné Kúpele ponúkajú množstvo atrakcií a tí, korí cestou vysmädli sa môžu osviežiť vodou z viacerých liečivých prameňov a oddýchnuť si na lavičke. Trasa pokračuje cez obec Dlhá Lúka, z ktorej je možnosť pre zdatnejších cyklistov odbočiť na obecnú cestu, a dostať sa priamo na kopec k Zborovskému hradu. Kto sa rozhodne ísť bez zachádzky, pokračuje po hlavnej ceste do obce Zborov, kde sa na križovatke ponúkajú znova 2 možnosti. Pre dlhšiu a náročnejšiu trasu je potrebné zabočiť vľavo a dostať sa cez Chmeľovú až do Becherova, alebo sa vybrať smerom doprava do obce Smilno.

     Z Becherova je možnosť pokračovať cez hraničný prechod do Poľskej republiky cez obec Konieczna a ďalej za hranice. Tí čo chcú ostať na slovenskom území prejdú cez dedinu Becherov do Ondavky, Vyšnej Polianky, Varadku až do Nižnej Polianky. Odtiaľ je potrebné zabočiť vpravo do obce Smilno. Tí, čo počas pedálovania už aj poriadne vyhladli, majú príležitosť sa v našej obci dobre najesť v Reštaurácii Alnus a tak sa znovu vydať na cestu, napr. aj popri smilnianskych rybníkoch a pokračovať smerom k lesu Zverník. V ňom treba rátať s miernym stúpaním do kopca, ale nie je to nič náročné. V strede lesnej cesty sa nachádza aj studnička so studenou pitnou vodou, pri ktorej sa dajú doplniť zásoby do fliaš. Za lesom sa nachádza križovatka, na ktorej zabočíme na ostrej zákrute na obec Andrejová. Na križovatke je postavená informačná tabuľa s mapou cyklotrás s podrobnejším popisom a značením. Ďalej trasa prechádza cez Bardejovskú Novú Ves, Priemyselnú ulicu v Bardejove, až po kruhový objazd, na ktorom sa na druhom výjazde dostaneme späť do centra Bardejova, kde daná cyklotrasa končí, no nemusí ... 

© 2015 obec Smilno, designIT, s.r.o. a prispievatelia

Ont i ryggen Webdesign, tvorba web stránok