Poobedie pri Stolčeku Panny Márie

Stolček a socha    Deň 15. september sa už v našej obci dlhé roky spája s púťou ku Stolčeku Panny Márie, ktorý sa nachádza v lese blízko Smilnianskeho vrchu. Tento deň je veľkým sviatkom Sedembolestnej Panny Márie, zároveň je štátnym sviatkom. Svätia ho predovšetkým kresťania, preto aj u nás sa začal rannou slávnostnou sv. omšou, ktorú slúžil pán farár JCDr. Peter Bučko.

     Zraz veriacich bol naplánovaný pred kostolom s odchodom o 13.00 hod, kde Smilňania počkali na nového pána kaplána v našej farnosti, Mgr. Mareka Vajsa. Niektorí obyvatelia sa do lesa vybrali už skôr, aby zapálili ohne v pripravených ohniskách. Iní išli hore predčasne, pomaly svojim vlastným tempom. Cestou sa spoločne modlili sv. Ruženec k Sedembolestnej Panne Márie, pri kríži pod lesom sa s úctou poklonili a pokračovali ďalej v ceste. Po necelej hodine putovania prišli hore k Stolčeku, kde si každý našiel svoje miesto a zložil si veci. Neskôr sa všetci pomodlili spolu s kňazom Korunku Božieho milosrdenstva, zaspievali si kresťanské piesne, napokon pán kaplán všetkých požehnal. Spolu sa pri Stolčeku zišlo približne 130 ľudí, veľa detí, dospelých, dokonca aj ľudia z iných obcí.
     Nakoniec sa už iba opekali špekačky, slaninka či klobásy podávané s rôznou zeleninovou prílohou a chlebom. Dedinčania sa mali možnosť navzájom porozprávať, zistiť kto má čo nové, ako sa mu darí, kde pôsobí. Celková nálada bola dobrá, ľudia sa zabávali, smiali, dokonca tento rok nesklamalo ani počasie. Poobede sa pekne vyjasnilo a bolo príjemne teplo, preto niektorí ostali až do večera.
    Všetci odišli domov spokojní a určite posilnení vierou v Boha, lebo toto miesto má jednoducho svoje čaro. Veď už aj deti z obce poznajú legendu, ktorá sa k nemu traduje už dlhé generácie. Dôkazom toho je tiež začínajúci záujem ľudí z blízkeho i ďalekého okolia, výstup na Smilniansky vrch sa zapáčil dokonca aj turistom z Poľska.

[M.B.]

© 2015 obec Smilno, designIT, s.r.o. a prispievatelia

Ont i ryggen Webdesign, tvorba web stránok